Minden évben május első vasárnapja az édesanyáké. Megemlíthetjük még a nagymamákat, dédnagymamákat, akik szintén ebbe a kategóriába tartoznak. Ne felejtsd el megköszönni anyukád szeretetét és törődését, vagy ajándékozd meg őket egy szép ajándékkal. Egyedülálló anya vagy? Kényeztesd magad ebből az alkalomból valamivel és válasszál te is különleges akciós ajánlatunk közül. Legyen velünk #FITMAMA!
Mi az anyák napja története?
Az anyák napja jelenlegi története a 20. század elejére nyúlik vissza az USA-ban, amikor Anna Reeves Jarvis lánya istentiszteletet tartott édesanyja tiszteletére és kérte, hogy az anyák napja hivatalossá váljon. Anyja társadalmi aktivista volt az amerikai polgárháború idején, aki az anyák jogaiért harcolt és anyák napi klubbokat hozott létre, amelyek a közegészségügyi kérdésekre összpontosítottak.
Anyák napja hivatalos ünnep
1914-ben Woodrow Wilson akkori amerikai elnök eleget tett kérésének, és aláírta azt a kiáltványt, amely szerint az anyák napja május második vasárnapja az anyaságot ünneplők hivatalos nemzeti ünnepe, ami első világháború után kezdett elterjedni Európában és a világ más részein.
Anyák napja a világban
A világ számos országában május második vasárnapján ünneplik az Anyák napját. Vannak azorinban olyan országok is, ahol az anyák napját máskor, más szokások, történelmi események vagy hagyományok alapján ünneplik. Magyarországon május első vasárnapján ünneplik az anyák napját. Ennek ellenére a világon mindenhol ugyanazokat az értékeket ünneplik:
- szerelem anya és gyermekei között
- az anyák odaadása és gondoskodása szerte a világon
- a nők termékenységének megünneplése

Azok az országok, ahol az anyák napját máskor is ünneplik:
• Norvégia: február második vasárnapja
• Nagy-Britannia és Írország: Nagyböjt negyedik vasárnapja
• Franciaország és frankofón országok: május utolsó vasárnapja vagy június első vasárnapja
• Oroszország és néhány balkáni állam: ugyanaz, mint az Nemzetközi Nőnap
• Arab államok: tavaszi napéjegyenlőség napja
• Luxemburg: június második vasárnapja
• Argentína: október harmadik vasárnapja
Országok, ahol az anyák napjának meghatározott dátuma van:
• Szlovénia: május 8.
• Mexikó, Salvador, Guatemala: május 10.
• Paraguay: május 15.
• Lengyelország: május 26.
• Bolívia: május 27.
• Mongólia: június 1.
• Afganisztán: június 14.
• Thaiföld: augusztus 12.
• Panama: december 8.
• Indonézia: december 22.
Anyák napja Magyarországon
Magyarországon május első vasárnapján ünnepeljük az Anyák napját. Hazánkban népszerűvé vált ez az ünnep, és főleg a gyerekek örülnek, hogy édesanyjuknak készíthetnek valami kedveset. Különféle előadásokkal, ünnepi műsorokkal készülnek az óvodákban, iskolákban. Még nekünk, felnőtteknek sem szabad megfeledkeznünk anyáinkról. Nekik mindig gyermekei leszünk, korunktól függetlenül.
Mit adjunk anyák napjára?
A gyerekek általában rajzolnak vagy készítenek valamit az anyjuknak. A felnőttek gyakran támaszkodnak a klasszikusokra egy csokor és egy doboz csokoládé formájában. Idén próbáljunk meg többet gondolni édesanyáink egészségére, mozgására. Meglepheted Őket eseményekkel, mint például:
- Legyünk eggyütt – szervezzél családi kirándulást, viselj sportruhát és találkozzatok a természetben egy piknikre egy kedvenc helyen
Sportoljunkk együtt - megterhelő legyen, a könnyű túrázás is erősíti a testet-lelket és a kölcsönös kapcsolatokat
- Lepjük meg nordic walkinggal, jógatanfolyammal vagy utalvánnyal valamilyen sporttanfolyamra, amelyet esetleg már régóta szeretne kipróbálni szerettünk

Miért ösztönözzük az anyákat a sportolásra?
A sportolásnak általában csak pozitív hatásai vannak. Anyának lenni igazán megterhelő "hivatás" és küldetés, ezért az anyáknak sok energiára, türelemre és jó egészségre van szükségük ahhoz, hogy mindent könnyedén kezelhessenek. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy nem csak a gyerekekről és a családról kell gondoskodniuk, de saját magukkal is törödniük kell. A sport az egyik olyan lehetőség, amely segít abban is, hogy "feltöltsék" az akkumulátorukat. Milyen pozitív előnyökkel jár a sportolás az anyák számára?
Az egészség javítása
A sportolás segít (nem csak az anyukáknak) a fizikai állapot karbantartásában, növeli az erőnlétet és erősíti az immunitást. Segít megelőzni a különböző betegségeket vagy egyéb egészségügyi problémákat és időskori szövődményeket, mint pl.
- magas vérnyomást
- elhízottságot
- cukorbetegséget
- stb.
A mentális egészség javítása
A sportolás pozitív hatással van a pszichére is. Az anyukák gyakran stresszesek, szoronghatnak, vagy nincs önbizalmuk amiatt, hogy nem tudják kezelni a kötelezettségeiket. A sportolás is segíthet nekik mindezzel megbirkózni. Javítja a hangulatot, endorfinokat szabadít fel és segít növelni az önbizalmat. És minden bizonnyal az is igaz, hogy "boldog anya = boldog család".
Motiváció és pozitív példa a gyerekeknek
Az aktív életmóddal példát mutatsz gyermekeidnek is. Pozitív példa és inspiráció leszel számukra. Vonjad be őket a sportba és élvezd együtt az aktív családi pillanatokat. A sport iránti szeretetüket a gyerekek felnőtt korukban is továbbviszik.
Társadalmi kapcsolatok
Az anyukák gyakran érzik magukat magányosnak a szülési szabadság alatt. A sportolás lehet az egyik lehetőség számukra, hogy új embereket ismerjenek meg és bővítsék kapcsolataikat a közös érdeklődésű emberekkel. Ha barátaink vannak, akikkel megoszthatjuk örömeinket és gondjainkat, az pozitív hatással van közérzetünkre és általános egészségi állapotunkra.
Szórakozás és kikapcsolódás
A sportolás egyfajta szórakozás és kellemes kikapcsolódás is. Lehetővé teszi számunkra, hogy kiszakadjunk a mindennapi kötelességek alól és annak adjuk át magunkat, amit szeretünk. Az eredmény a jó hangulat és a vágy, hogy legyőzzük gondjainkat és élvezni tudjuk a mindannapok örömét.
Te is anyuka vagy? Kényeztesd magad, és legyél FITMAMA!
Ha már Te is anya vagy, akkor tudod, hogy ez a hét minden napján, 24 órában, az év 365 napján történő „szolgálattal“ jár. Anya nem tudja, hogy „ez lehetetlen”, „most nem tudok”, főleg, ha még kicsik a gyerekek. Azonban fontos, hogy gondolj magadra és legalább alkalmanként kényeztesd magad egy-két órára, csak magaddal törödj. Szóval tedd magad boldoggá. Például:
- Próbáld ki vagy fedezd fel újra a görkorcsolya vagy a kerékpár varázsát
- Kényeztesd magad a víz jótékony hatásaival, és döntse meg úszási rekordod új női fürdőruhában
- Otthon is edzhetsz új súlyzókkal

Anyák napja szép emlékeztető arra, hogy anyáink mit tettek és tesznek értünk. Azonban ne feledkezzünk meg róluk az év többi napjaiban sem. Néha egy telefonhívás őszinte kérdéssel: „Hogy vagy?” vagy „Kell valami?” Mutassuk meg nekik, hogy nem csak anyák napján gondolunk rájuk. Minden más napon megérdemlik a figyelmünket!
A szerző: Katarína Bačíková